Ośrodek szkoleniowy

W ostatnich latach w Polsce znacząco wzrosła liczba ośrodków szkoleniowych. Najczęściej są to obiekty zlokalizowane w centrach miast, do których trafiają zarówno osoby bezrobotne pragnące zdobyć nowy zawód jak i pracownicy firm, chcący podnosić swoje kwalifikacje. Nie brakuje także ośrodków zlokalizowanych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, gdzie przybywają uczestnicy szkoleń wyjazdowych.

Dlaczego przybywa ośrodków szkoleniowych?

O tym, że powstaje coraz więcej ośrodków szkoleniowych decyduje przede wszystkim możliwość korzystania z dotacji unijnych. Dzięki temu można znacząco poszerzyć ofertę oraz zwiększyć zyski z działalności szkoleniowej. To właśnie dzięki dotacjom z profesjonalnych szkoleń wiele osób może korzystać zupełnie bezpłatnie, bo koszty pokrywa urząd pracy czy inna instytucja.

Specyfika polskich ośrodków szkoleniowych

Wśród polskich ośrodków szkoleniowych przeważają te, które prowadzą szkolenia z wielu dziedzin, bez nakierowania na konkretną specjalizację. Od dawna najbardziej kojarzone są Zakłady Aktywności Zawodowej gdzie można kształcić się w takich zawodach jak: fryzjer, kasjer, krawiec, księgowa, kadrowa. W tego typu jednostkach organizuje się także kursy komputerowe, językowe i kursy dla budownictwa. Można przykładowo zupełnie bezpłatnie wyrobić sobie uprawnienia do prowadzenia dużych pojazdów w transporcie międzynarodowym.

W ośrodkach szkoleniowych prowadzone są także zajęcia z kształtowania umiejętności tzw. miękkich. Dużym powodzeniem cieszą się warsztaty psychologiczne, warsztaty z rozwoju zawodowego czy szkolenia na temat profesjonalnej obsługi klientów.

Szkolenia medyczne

Ośrodki szkoleniowe w całej Polsce aktualnie mają do zaproponowania także duży wachlarz szkoleń medycznych. Najczęściej są to szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczanie medyczne imprez masowych, szkolenia dla pielęgniarek i rejestratorek oraz szkolenia dla fizjoterapeutów. Osobną, bardzo szeroką grupę stanowią szkolenia medyczne dla lekarzy.  Spotkać można tutaj szkolenia z prawa medycznego, z RODO dla lekarzy, stomatologiczne, z podstaw ortopedii dla lekarzy rodzinnych, podstawowe kursy USG, postępowanie w stanach zagrożenia życia i wiele innych.